MILENA JASTRZĘBSKA

7 rzeczy, które możesz odpuścić by zyskać więcej czasu na to co jest dla Ciebie.  Miniporadnik esencjalizmu dla nauczycieli i właścicieli szkół językowych.

10/1/2017

Komentarze

 
Nie chcę byś traciła czas na zbędne wstępy.
Od razu przechodzimy do rzeczy!

1. Oglądanie webinariów

Obraz
Wiesz, że raz w tygodniu prowadzę webinarium? A czasem nawet częściej?
​Dlaczego zatem zniechęcam cię do ich oglądania?
Obecnie masz dostęp do ogromnej ilości wiedzy online i zdarza się, że w niektóre wieczory masz do wyboru kilka webinariów i nie wiesz na które się zdecydować. Najchętniej obejrzałabyś wszystkie z obawy, że coś Cię ominie. W efekcie nie oglądasz wszystkiego, bo się nie da i jeszcze pielęgnujesz w sobie żal, albo co gorsza poczucie winy, że nie jesteś na bieżąco. Brzmi znajomo? 
Mam dla Ciebie radę. Nie oglądaj webinariów. Albo oglądaj tylko te które naprawdę Cię interesują, po których widzisz jakąś zmianę.
Nie można się ciągle szkolić! Zacznij działać i szkól się tylko wtedy kiedy czujesz, że potrzebujesz uzupełnić jakąś wiedzę.
​Efekt? Ograniczysz chaos: mniej zbędnych pomysłów, więcej wolnych wieczorów, czas dla siebie i czerpanie z tego co już masz. 

2. Śledzenie wszystkich grup, które Cię interesują

​Tak, tak... chcesz być na bieżąco. Boisz się, że ktoś w grupie wrzuci akurat taki pomysł, który rozwiąże wszystkie twoje problemy. Rozwinie się ciekawa dyskusja, a Ciebie to ominie...
Czasami też tak czuję. Ale wiesz co, śledzę tylko 3 grupy. Jestem w wielu grupach, więc jeśli będzie coś spektakularnego i tak prędzej czy później to się gdzieś pojawi, ale 3 grupy to wszystko czego mi trzeba by dyskutować, wymieniać się doświadczeniami i czerpać pomysły. A Ty ile czasu spędzasz w grupach na FB?

3. Przygotowywanie materiałów, których możesz nie robić

Obraz
Wszyscy wokół robią literki na nakrętkach? Zbierają rolki po papierze toaletowym by produkować cudeńka? Włączają laminator codziennie by się przy nim "relaksować"?
​Uczestnicy moich warsztatów wiedzą już, i mam nadzieję, że wiesz już i Ty, że zanim zabiorą się za wycinanie, laminowanie czy tworzenie prezentacji w PowerPoint warto zadać pytanie "czy muszę to robić ja?". Powiem Ci wprost, to pytanie zmienia moje życie każdego dnia - pozwala moim uczniom rozkwitać a szkole i zespołowi metodycznemu i lektorskiemu rozwijać skrzydła.

4. Nadmierna kontrola

Potrzeba nadmiernej kontroli to jedna z moich podstawowych potrzeb życiowych:-) Od lat pracuję nad sobą i każdego dnia ćwiczę to, że nie w każdej dziedzinie życia muszę mieć kontrolę. Nie o wszystkim muszę wiedzieć. Nie wszystko trzeba sprawdzać. Wiem, że nigdy nie odpuszczę całkowicie, bo taka już jestem. Ale wiem też, że udało mi się zbudować wiele nawyków (łącznie z moim systemem organizacji pracy i życia), który pozwala mi utrzymać niezbędną kontrolę a zachować i dać innym potrzebną wolność i swobodę działania. Dotyczy to i moich uczniów i mojego zespołu i mojej rodziny:-)

5. Zadawanie i sprawdzanie bezsensownej pracy domowej

Obraz
Jeśli zadajesz jakąś prace domową to musisz ją sprawdzić. Jeśli nie chcesz i nie lubisz sprawdzać zeszytów ćwiczeń to ich nie zadawaj. Nie trać na to czasu swojego i uczniów. Nie zadawaj w ogóle takich prac domowych, albo daj im klucz odpowiedzi. Pomyśl o pracy domowej w kategoriach efektywności - co zajmie mi i uczniom najmniej czasu a osiągnie największy efekt.

6. Przygotowywanie pytań do dyskusji

Korzystam z gotowych pytań do dyskusji. Ty też pewnie to robisz. To w sumie nic złego, pytania są gotowe, oszczędzasz czas a uczniowie się rozgadują (albo i nie!).
Jeśli chcesz oszczędzić czas i zyskać zaangażowanie uczniów, zachęć ich do tworzenia pytań. Dyskutujcie o obrazach, a nie na tematy zawarte w pytaniach. Zmieniajcie wspólnie gotowe pytania na takie, które ich porwą. To jest coś czego absolutnie nie musisz robić sama! 

7. Czytanie tego co Cię nie porywa

Śledzisz blogi? Czytasz książki? Jeśli uczysz innych, na pewno się rozwijasz i to robisz. Ile razy odłożyłaś książkę, która Ci się średnio podobała? Rób test pierwszych 30 stron. Nie wciąga Cię - odpuść. Nic się nie stanie!
Śledzisz blogi, na których powtarzają się w kółko te same treści? Przestań! Nic się nie stanie jeśli nie przeczytasz wszystkich artykułów, wszystkich pomysłów, wszystkich autorów.  Rezygnuj systematycznie - wypisuj się z newsletterów, odlajkowuj strony na Facebooku, które cię nudzą. Zadbaj o siebie.

Jest coś co chciałabyś dodać do tej listy? A może znudziłam Cię i nie doczytałaś do końca?:-P
Jeśli znasz kogoś, komu przyda się taka inspiracja, wyślij mu ten artykuł - może obejrzy o jedno webinarium mniej:-)

Komentarze
comments powered by Disqus

    Milena

    Cześć, jestem Milena. Pomagam kobietom lepiej zorganizować swoje życie i biznes po to, by mogły odzyskać czas dla siebie i  prowadzić swój biznes w zgodzie ze swoimi marzeniami.

    Kategorie

    Wszystkie
    Archiwizacja
    Budowanie Firmy
    Cele
    Delegowanie
    Evernote
    GTD
    Kalendarz
    Komunikacja W Zespole
    Misja I Wizja
    Mistrzyni W Domu
    ORGANIZACJA
    Organizacja Domowa
    Planner
    Planowanie
    Planowanie Posiłków
    Porządek W Dokumentach
    Priorytety
    Produktywność
    Recenzja W Pigułce
    Struktura Firmy
    Talenty I Mocne Strony
    Worklife Balance
    Zwyczaje

    Archiwa

    Marzec 2018
    Luty 2018
    Styczeń 2018
    Grudzień 2017
    Listopad 2017
    Październik 2017
    Wrzesień 2017
    Sierpień 2017
    Lipiec 2017
    Czerwiec 2017
    Maj 2017

    Kanał RSS

  • Start
  • O mnie
  • Blog
  • WIDEO
  • Kontakt