Ostatni tydzień zajęć w roku szkolnym to zajęcia z jednej strony łatwe, bo możemy zrobić na nich w zasadzie co tylko chcemy. Z drugiej strony uczniowie są już nieco rozkojarzeni, frekwencja słaba i często właśnie te zajęcia kończą się na lekcji przegadanej lub na nicnierobieniu.
Mam dziś dla Ciebie 7 sposobów na to, by ostatnia lekcja była była ciekawa, ale i efektywna, czyli żebyś się nie narobił, ale żeby uczniowie coś z niej wynieśli. Sposób 1 NAGRAJCIE WSPOMNIENIA
Sposób 2 lekcja pełna ekspertów
Do tego pomysłu zainspirowała mnie wyjątkowa konsultantka metodyczna mojej szkoły, Agnieszka. Uwielbiam jej improwizowane pomysły i planując swoje zajęcia często zastanawiam się, a jak zrobiłaby to Agnieszka:-)
Umów się z uczniami, że na ostatnią lekcję to oni staną się ekspertami. Niech każdy z nich przygotuje słownictwo, którego chciałby nauczyć pozostałe osoby w grupie. Podczas zajęć uczniowie po kolei, bądź w mniejszych grupach uczą się wzajemnie przygotowanego słownictwa, a następnie organizujemy wielką grę podsumowującą tę lekcję. Gra może być dowolna - wybrana przez nas, albo przez uczniów. Możemy spokojnie zaimprowizować! W zależności od poziomu językowego i umiejętności uczenia się naszych uczniów możemy podpowiedzieć lub ograniczyć sposób w jaki będą mieli nauczać wybranego słownictwa. Moga na przykład: przygotować rysunki lub zdjęcia je ilustrujące, przygotować definicje, film, piosenkę, grę taboo, zagadki czy cokolwiek przyjdzie nam (lub im!) do głowy. sposób 3 wyprodukujcie reklamę
Wybierzcie dowolny przedmiot i nagrajcie jego reklamę. Poza zwykłymi przedmiotami jak proszek do prania czy szampon, możecie nagrać reklamę zajęć z Wami czy w Waszej szkole (trochę automarketingu:-P) albo reklamę Waszego podręcznika czy na przykład reklamę Waszej grupy. Gwarantuję Wam, że uczniowie z chęcią się zabiorą się za to zadanie - niezależnie od wieku czy poziomu. Pamiętajcie, że w zadaniu możecie przemycić trochę języka, narzucając odpowiednie struktury czy słownictwo. Żałuję, że reklamy, które nagrywałam z uczniami przepadły, ale obiecuję to nadrobić i ponowić to kreatywne zadanie.
sposób 4 ZORGANIZUJ TELETURNIEJ
Zorganizuj teleturniej z wiedzy z całego roku. Pamiętaj jednak by to uczniowie przygotowali pytania. Dobrze sprawdzi się tu narzędzie Factile (dawniej Jeopardy Rocks), w którym możemy mieć kilka kategorii i pytań podzielonych na różne poziomy trudności. Przykładową grę zrobioną przez naszych uczniów na warsztatach językowo-multimedialnych możecie zobaczyć tutaj: www.playfactile.com/extramultimedialna/play
Sposób 5 stwórzcie komiksy podsumowujące rok
Jeśli Wasi uczniowie nie lubią nagrywać filmów (w co wątpię;-)) możecie stworzyć wspólnie,w grupach lub parach, komiksy podsumowujące rok. Warto przemycić język, którego powtórkę chcemy przeprowadzić. Skorzystajcie z padleta z zebranymi narzędziami do tworzenia komiksów:
sposób 6 zorganizuj galę dziękczynną
Zorganizuj galę podsumowującą rok podczas której przeprowadzicie rozdanie nagród. Każdy dostanie nagrodę w stylu "Dla najbardziej... ucznia roku". Oczywiście wszystkie nagrody pozytywne, a tytuły wymyślają uczniowie. Uczniowie mogą też przygotować mowy dziękczynne na tę okazję.
sposób 7 IMPROWIZACYJNE PUDŁO
Improwizacja jest najlepsza na początku roku, w jego środku i na końcu. Na ostatnią lekcję skorzystaj z improwizacyjnego pudła. Zbierz w jedno pudło pomysły na ćwiczenia nie wymagające przygotowania (albo ulubione ćwiczenia uczniów). Losujcie wybrane ćwiczenia i improwizujcie.
Lista improwizowanych ćwiczeń i specjalne karty impro, które możecie włożyć do improwizowanego pudła to dodatkowy gratis wyzwania improwizacyjnego, które rusza już w środę o 21.00. NA WASZĄ PROŚBĘ REJESTRACJA NA WYZWANIE JEST PONOWNIE OTWARTA. Wyzwanie trwa - zapisz się już teraz!
Komentarze
|
MilenaCześć, jestem Milena. Pomagam kobietom lepiej zorganizować swoje życie i biznes po to, by mogły odzyskać czas dla siebie i prowadzić swój biznes w zgodzie ze swoimi marzeniami. Kategorie
Wszystkie
Archiwa
Marzec 2018
|